TONDA

28.06.2017

Tonda Grundza byl prostě frajer. Vysoký, černý, oproti našim nedochůdčatům z 8. A byl muž. Pravdou je, že měl jistý věkový náskok, protože čtvrtou a šestou třídu základky si zopakoval dvakrát. Když jsem mu nesla úkoly, jeho maminka měla doma vždy naklizeno a ačkoli Tonda nosil oblečení po svých starších bratrech, bylo vždy čisté. 

Příběh druhý

Byl to on, kdo mne na koupališti zachránil od nechtěné ochutnávky vody v místním bazénu, když parta výrostků systematicky dávala všem holkám "bumbáky". 

Představte si, že jste vlastníkem bytu a své rozhodnutí byt pronajmout svěříte do rukou realitní kanceláře

Je pochopitelné, že máte o budoucím nájemníkovi jistou představu a chcete, aby mimo povinnosti řádně a včas platit nájemné a povinnosti ochrany vašeho majetku nenarušil svým chováním zaběhlý život sousedům v domě. 

Nejde ani o to, jakou máte jako vlastník bytu představu o rozsahu povinností vůči svému budoucímu nájemníkovi, ale jde o to, o kom se domníváte, že tyto povinnosti bude porušovat. 

Možná jste se právě zařadili mezi početnou skupinu klientů realitních kanceláří, kteří hned v úvodu svému makléři sdělí, že byt nepronajmou Romům ev. jiné národnostní skupině.

A tak se vás ptám. Dáte mi to písemně? Odpověď už znám dopředu. Chcete po mě něco, pod co se sami nepodepíšete. Mám na nabídku napsat "Romům ne!"? 

Pro realitního makléře je tato situace schizofrenní, obvykle ctí rovnoprávnost všech a jako obchodník chce byt pronajmout, co nejrychleji. 

A nebudeme si nic nalhávat, vážený kliente. O váš (pomyslný) starý byt bude mít zájem především tato skupina obyvatel. Na druhou stranu vím, že nájemní smlouvu za vás nepodepíšu a tak případné prohlídky s vyloučeným okruhem zájemců budou pro mne pouze ztrátou času.

Promiňte, právě mi zvoní telefon

"Dobrý den, bohužel byt je už v jednání s jiným zájemcem. Na shledanou."

A znovu drnčí

... "že máte zájem o tento byt? A pro kolik lidí sháníte byt? Pro dva dospělé a čtyři děti? Nezlobte se, to nepůjde, tento byt je malý a majitel zde souhlas s ubytováním tolika lidí nedá." 

Co se to děje? Znovu telefon

... "jste dva. Aha, máte kočku nebo psa? Ne? Budete se potřebovat přihlásit k trvalému pobytu na adrese bytu? Tak to se nezlobte, majitel chce pronajmout byt pouze na rok. Na shledanou." 

A ještě jeden nový hovor

..."takže jste sám, děti ani zvířata nemáte a stačí vám to na rok. V tom případě, prosím doložte výkaz o příjmech od zaměstnavatele a můžeme jednat o pronájmu... Aha, jezdíte na dialýzu a máte invalidní důchod, prognóza lékařů je na měsíce. Jak jste říkal, že se jmenujete? "

Tonda Grundza