bramborak123

14.05.2018

Souhlasím s vámi, že se cítíte rozezleni, dokonce až uraženi, po té, co vám realitní makléř sdělil, že nájemní smlouvu uzavřel s jiným zájemcem. To je v pořádku, zatím tomu nemůžete rozumět, protože jste o problému nepřemýšleli v kontextu. Ale až to uděláte, bude vám chování makléře srozumitelné. Podívejme se na věc společně.

Přemýšleli jste někdy nad tím, co všechno vlastník nemovitosti požaduje po realitním makléři, když chce, aby mu zprostředkoval pronájem bytu? Jistě odpovíte, že chce sehnat nájemníka. A máte pravdu. Jenže on od realitní kanceláře očekává záruku; že mu sežene nájemníka, který bude řádně platit sjednané nájemné, nepoškodí byt ani jeho vybavení, ba co víc, bude to nekuřák, do bytu si nenastěhuje psa ani kočku a nebude dělat problémy s následným vystěhováním při ukončení smlouvy. 

Je pochopitelné, že každý majitel, který investoval do nemovitosti své peníze, nestojí o to, aby ji někdo poničil a navíc ještě jeho výdaje navýšil o soudní poplatky spojené s vymáháním dluhů a škod. Nájemní smlouva je vždy sázkou na velkou neznámou, pokud oním nájemníkem není osoba realitnímu makléři blízká nebo z okruhu jeho známých. Na základě jakých informací má zprostředkovatel majiteli dát záruku o budoucím nájemníkovi.

Jeden telefon, SMSka, e-mail, pak osobní setkání při prohlídce bytu. To je právě čas, který na to má. Snad už shovívavěji budete spolu se mnou nahlížet na první selekci zájemců. Vlastníci e-mailových adres typu: "zanetka123@...", "kachynka@...", "cipísek@...", ptakopysk@..., bramborak123@... pravděpodobně nebudou mezi prvními, se kterými se realitní makléř vydá na prohlídku bytu. Kontrolka totiž začala blikat. Tato jména adres naznačují, že jejich majiteli by mohly být osoby do jisté míry dětinské, nezralé, tudíž nezodpovědné a z toho plyne větší pravděpodobnost problémů do budoucna, o které nikdo nestojí. Ačkoli si realitní makléři ověřují poskytnuté informace s údaji uvedenými ve veřejných rejstřících,  záleží hlavně na obchodní zkušenosti makléře a jeho znalosti lidí, jak budoucího zájemce otipuje.

To, že jste sedli k internetu a e-mailem požádali realitní kancelář o prohlídku nabízeného bytu, sice svědčí o tom, že máte o byt zájem, ale vraťme se o několik řádek zpět. Nejde o to dát najevo svůj zájem, ale jde o to, že realitního makléře (alias majitele) musíte přesvědčit, že jste to právě Vy, s kým má uzavřít nájemní smlouvu. Až si znovu přečtete v odeslané poště text své zprávy s pravopisnými hrubkami odeslané z emailové adresy "piskotek@.." , tak se na realitní kancelář nejen přestanete zlobit, ale příště si svou vizitku připravíte lépe.

PS: Ta poslední byla "pipinkaprdelka@.." , že by podobnost nebyla čistě náhodná?

:))